PS-Arithmetic

PS Questions from Arithmetic

If 12 carpenters, working 6 hours a day, can make 460 chairs in 24 days, how many chairs will 18 carpenters make in 36 days, each working 8 hours a day?
We know M1D1T1/W1 =M2D2T2/W2 [Here W1 and W2 is the quantitative value of making chairs;W1 is 460 given] Thus 12 x 24 x 6 / 460 = 18 x 36 x 8 / W2 [T1 &...
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:10 PM
The price of 5.5 dozen pens is 1287. What is the price of 16 such pens?
5.5 Dozen = 12*5 + 6 = 66 Pens Price of 16 pen(using Unitary Method) = (1287 / 66 )*16 = 312 (OPTION C) Hope this helps 
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:10 PM
The price of 357 mangoes is 1517.25. What will be the approximate price of 49 dozens of such mangoes?
Given Price of 357 mangoes is 1517.25. Using the unitary method , 49 dozens(49*12=488) mangoes = 1517.25 / 357 * 488 =1500/350 * 500 (Approx)= 2142 Closest ...
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:10 PM
A Banana Boat travels from Sunniville to Gloomiville upstream and returns back to Sunniville downstream. If the average speed of the total journey is 37.5 km/hr and the speed of the stream is 10 km/hr, what is the upstream speed of the Bana
Let speed of the boat be B kmph and one way distance be "d" km. Total distance in the journey is 2d and the respective upstream and downstream ti...
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:10 PM
If 11.25 m of a uniform iron rod weighs 42.75 kg, what will be the weight of 6 m of the same rod?
Given 11.25 m of a uniform iron rod weighs 42.75 kg, => 6m of the rod will weigh ( 42.75 / 11.25 )*6 =22.8 kg (OPTION A) Hope this helps 
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:11 PM
If a quarter kg of potato costs 60 paise, how many paise will 200 gm cost?
Given, 250 gm (a quarter of a kg) cost 60 p => 200 gm cost 60/250 *200 (Using Unitary Method) =48 p (OPTION A)
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:11 PM
A plane is flying from City A to City B at m miles per hour. Another plane flying from City B to City A travels 50 miles per hour faster than the first plane. The cities are R miles apart. If both planes depart at the same time, in terms of
Speed from A to B = m miles/hr Speed from B to A = 50 + m miles/hr Distance between A and B = R miles. Relative Speed = m+(50+m)=50+2m Time after which ...
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:11 PM
John can vacuum a hotel room in 20 minutes. Armando needs 15 minutes to do the same job. How many hours does it take them working together to vacuum 30 rooms?
CONCEPT: The question tests on Time and Work basics SOLUTION:  Let the total work be LCM(20,15) = 60 units Their efficiencies are 60/20 and 60/15 = 3 and...
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:11 PM
The average of two numbers is π2π2, and one of the numbers is x. What is the other number in terms of x?
Average = Sum of Observations/Number of Observations Let the numbers be x and y Given (x+ y)/2 = π/2 => (π - x) (OPTION C) Hope this helps
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:11 PM
The cost of 4 cookies, 6 doughnuts, and 3 boxes of doughnut holes is $8.15. The cost of 2 cookies, 3 doughnuts, and 4 boxes of doughnut holes is $7.20. What is the cost of a box of doughnut holes?
Given: 4 cookies + 6doughnuts + 3 doughnut holes boxes = $8.15......(i) 2 cookies + 3 doughnuts + 4 doughnut holes boxes= $7.20.....(ii) Multiply (ii) by...
Tue, 12 Oct, 2021 at 12:11 PM